canonfénymásolófullhdhdtvlgprojektorsonytoshibatvvideókamera

Mi jöhet még a full HD felbontás után?

4 Perc olvasási idő
canonfénymásolófullhdhdtvlgprojektorsonytoshibatvvideókamera

Mi jöhet még a full HD felbontás után?

4 Perc olvasási idő

A digitális korszakkal akaratlanul előtérbe került a felbontás kérdése, ma már boldog és boldogtalan is azzal foglalkozik, hogy a tévéje hány pixelt képes megjeleníteni, a kamerája milyen részletességgel tud videót rögzíteni. Az SD-korszakban ez senkit nem érdekelt, a gyártók a HD-tévék bemutatkozása után gondoskodtak róla, hogy az egyszeri felhasználót az is érdekelje, milyen részletességgel jelenjen meg a kijelzőn az adott videó vagy fotó. A „nagyfelbontású” tartalmak mindennél jobban elterjedtek, amik maximális kiélvezéséhez 720 és 1080 pixelsoros televíziók szükségesek.

Mi jöhet még a full HD felbontás után? - olcsobbat.hu

Utóbbi, a „full HD” kategória, a csúcsot képviselte (vagy képviseli, nézőpont kérdése), 1920×1080 pixellel a legtöbben már a mennyországban érzik magukat, így jómagam is, aki most vásárolta meg az első nagyképernyős tévéjét. Persze a technológia fejlődése nem áll meg, ahogy az lenni szokott, a korai befogadók kivételével talán mindenki azonnal elavult készüléket vásárol. Hiába úszunk rá az új technológiákra, kuporgatjuk össze hozzájuk a sok tízezer forintot, nagy valószínűséggel akad majd olyan újdonság, ami kenterbe veri az általunk legjobbnak tartott terméket. Egyelőre aggodalomra semmi ok, a 4K-tévék elterjedésére még várni kell, azonban mindenképpen jó tudni, mit hoz a jövő – ezért íródott ez a bejegyzés is!
De mi az a 4K? A 4K várhatóan a digitális filmkorszak új szabványa lesz, ami onnan kapta az elnevezését, hogy az ilyen felbontású tartalmak és megjelenítők vízszintesen, soronként négyezer pixel megjelenítésére képesek. A filmesek régóta ismerik a fogalmat, hiszen a 4K-s kamerák már a 2000-es évek elején bemutatkoztak, az operatőrök tehát már fényképezhettek a full HD-nál durván négyszer részletesebb képeket, de a köztudatba még csak most kezd beszivárogni az új jelenség. Az utóbbi hónapokban több szakkiállításon is előtérbe kerültek a 4K-s tévék és projektorok, hébe-hóba még a konzumer piacra szánt felvevőkről is szó esik, sőt mióta a YouTube engedélyezte a 4K-s videók feltöltését, gyakorlatilag bárki megtapasztalhatja, hogy mi az igazi részletesség – persze csak akkor, ha van elegendő kakaó a számítógépében, hiszen a több pixel megjelenítése nagyobb számítási teljesítményt követel meg.

Mi jöhet még a full HD felbontás után? - olcsobbat.hu

Ami miatt nehezebb lehet megbarátkozni a 4K fogalmával, az a tény, hogy bár szabványról van szó, a felbontás és a képarány tekintetében jelenleg is vannak eltérések: a filmesek több különböző felbontást használnak valójában 4K megjelölés alatt, ide tartozik a 4096×3112, a 3656×2664, a 4096×1714 és a 3996×2160 pixeles felbontás is. Sőt, hogy tovább bonyolítsuk a dolgokat: megkülönböztetjük, az úgynevezett QFHD (Quad Full High Definition) felbontást is, ami mind horizontálisan, mind vertikálisan megduplázza az 1080p-s, full HD szabvány pixeleit, vagyis úgy fest, mintha négy full HD-s megjelenítőt egymás mellé tennénk.
A Sony az év végén küldte a boltok polcaira a 4K-s projektorát, a VPL-VW1000ES a hatalmas felbontás mellett 3D-s tartalmak megjelenítésére is képes, az úgynevezett SXRD panelre épül, a kontrasztaránya egymillió az egyhez. Akár 200 hüvelykes átmérővel is élesen vetít a falra, ami a 4K egyik kétségtelen előnye: a részletes felbontás és a rengeteg pixel miatt még a legnagyobb felületen sem tűnik pixelesnek a kép, akár ilyen méretekben is minden éles és élvezhető marad. A tévéknél még nem sikerült ezen a téren áttörést elérni, de a Japánban december óta kapható Toshiba Regza 55X3 már egy 55 hüvelykes darab, ami szintén képes a térbeli megjelenítésre. A LED háttérvilágítású panel előnyeit akár kilenc ember élvezheti 3D-ben, igaz, ennek meglesz az ára is: a készülék árcímkéjén már öt számjegyű számot találunk – dollárban. Az igazi brutalitásra viszont az LG készül: a koreai vállalat a CES 2012-n jelentette be a saját 4K-s tévéjét, aminek a képátmérője nem kisebb, mint 84 hüvelyk! Természetesen ez a tévé is 3D-s, arról nem is beszélve, hogy mindenféle funkcióval felszerelték, amivel okostévének rendelkeznie kell, még a mozgásérzékelést és a hangvezérlést is támogatja.
És akkor még mindig nincs vége: a 4K egyáltalán nem jelenti a fejlődés végét, a gyártók már az UHD felbontáson gondolkodnak, vagyis becenevén, a 8K-n – de ez egy másik történet…

Ajánlott bejegyzések
canonfényképezőgpsmobiltelefonokosórasporttablet pc

Hurrá, nyaralunk!

6 Perc olvasási idő
    A 21. században élő embereknek már természetes az egyszerre több fronton helytállás fogalma. Minden médiából áramlik a megfelelési kényszer, legyünk…
lgmobilnetsamsung

Hajlított képernyő és az egészségre figyelő okostelefon

2 Perc olvasási idő
LG okostelefonok | Samsung okostelefonok | Még több okostelefon Az LG és a Samsung is sok újdonsággal rukkolt elő a legújabb csúcskategóriás…
televízióvideókamera

Okoskütyük a CES 2014-ről

2 Perc olvasási idő
Népeszerű okostelefonok | TOP 20 tablet | Okosórák Lassan véget ér Las Vegasban a világ talán legnagyobb elektronikai és technológia vására, a…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük