Azt talán többször is említettük a korábbi posztokban, hogy a netbookok ugyan fontos piaci rést tömtek be, de idővel úgy tűnt: hosszú távon mégsem lesz rájuk olyan szükség, mint amilyen például a válság idején kibontakozni látszott. Az is világos, hogy sokan egyszerűen rosszul mérték fel az igényeiket: a netbookokat nem véletlenül hívják így, az ilyen gépeket komolyabb feladatokra csak erős korlátozások mellett tudjuk használni.
Az Asus viszont továbbra sem adja fel ilyen irányú törekvéseit, igaz, az X101 némileg impozánsabb gépnek tűnik, mint elődei. Mérete továbbra sem nagy, 262 x 180 x 17,6 milliméteres mindössze, és a manapság oly divatos, folyamatosan vékonyodó kialakítással büszkélkedhet, a mérlegen pedig nem nyom többet egyetlen kilogrammnál. Négy színben kereshetjük majd, az X101 feketében, bordóban, fehérben és barnában pompázik. Kis mérete ellenére a billentyűzete viszonylag kényelmesnek tűnik, a touchpad pedig valósággal óriási.
A netbookon egy 10,1 hüvelykes, LED háttérvilágítású képernyő feszít, ami 1024×600 pixel megjelenítésére képes. A rendszer alapja egy Intel Atom processzor, ez választástól függően N435 és N455 típusú lehet, amit 1-2 GB DDR3-as RAM egészít ki. Belső tárhelyként egy 8 GB-os SSD-t kapunk, de ezt 2 GB-nyi internetes tárhely egészíti ki a Dropboxnál. A gép csatlakoztathatóság terén sem szenved csorbát: kapunk Wi-Fi- és Bluetooth-adaptert, illetve két darab UBS-csatlakozót, egy memóriakártya olvasót, illetve egy 3,5 milliméteres jacket. A rendszert 3 cellás akkumulátor szolgálja ki, egyetlen feltöltéssel akár 4 órán keresztül.
Hogy mégis miben más ez a netbook a többitől? Például a szoftveres környezet terén sokkal inkább hasonlít más eszközökre, mintsem hordozható számítógépekre: operációs rendszerként a Linux alapú MeeGót kapjuk meg, ami a gyártó megjelölése szerint jóval „közösségibb” a konkurenseknél, állandó kapcsolatban lehetünk vele a kedvenc közösségi oldalainkkal, blogokhoz férhetünk hozzá, képeket tölthetünk fel – na, nem mintha ezt más úton ne tudnánk megtenni. Az Asus saját alkalmazásboltjából kiegészítőket tölthetünk le, illetve kapunk egy érdekes szoftvert is, ami angolul tanít bennünket – diákoknak kötelező!