A végeredményt már ismerjük: James Cameron Avatarja óta óriási népszerűségnek örvendenek a 3D-s mozik és filmek, a térbeli megjelenítés pedig az otthoni technológiát is maga alá hajtja – ma már a videojátékok, a fényképezőgépek, sőt az okostelefonok is csatába küldik a 3D-t, és akkor a tévékről, Blu-ray lejátszókról még nem is szóltunk. Az odáig rendben van, hogy mi magunk vásárolhatunk 3D-s tartalmakat, de vajon készíthetünk-e ilyet otthon? Nem is lenne rossz: térben megnézni a családi nyaralást, újra ott lenni a tengerparton, de karácsonykor, a fenyőfa felállításakor is jobb összehasonlítási alapunk lenne – csak betöltjük a videót, és az is látszik majd, mennyire volt ferde, merre dőlt a karácsonyfánk. Most három olyan kamerát mutatunk, ami képes 3D-felvételek készítésére, de persze nem szeretnénk senkit álltatni: ezek a kütyük egyáltalán nem olcsók még akkor sem, ha nem a legfrissebb modellekről van szó – ilyen kamerában tényleg akkor érdemes gondolkodni, ha már megvan a 3D-s tévénk, és az egész családnak jut hozzá szemüveg!
Az első modellt a Sony szállítja, a HDR-TD10 viszonylag mérsékelt áron kapható. Kialakítása abszolút kompakt, pedig mindenből kettő található rajta: két darab Sony G lencse, két darab Exmor R CMOS képérzékelő és két darab BIONZ képfeldolgozó processzor kapott helyet a kamerában, ami azt jelenti, hogy a HDR-TD10 párhuzamosan két 1920×1080 pixel felbontású felvételt tud készíteni, így maga a 3D-s videó is full HD-ben tündököl majd a tévénk képernyőjén. Természetesen akkor sem kell aggódnunk, ha az otthoni televízió nem képes térbeli megjelenítésre: minden tartalmat visszanézhetünk 2D-ben is, a minőség ekkor sem változik. Még érdekesebb a kamera beépített kijelzője: az Xtra Fine LCD érintőképernyő maga is 3D-ben jeleníti meg az elkészített anyagokat, viszont ehhez nem kell szemüveg, a Nintendo 3DS-hez hasonlóan (és a Sony stratégiáját ismerve meglehetősen szokatlan módon) szabad szemmel láthatjuk a 3D-t a 3,5 hüvelykes megjelenítőn. A HDR-TD10 egyébként 10x optikai zoommal, Optical SteadyShot képstabilizátorral, valamint Active és iAUTO üzemmódokkal várja a vásárlókat. Beépített flash memóriájában 64 GB-nyi anyagot tárolhatunk el – ezen durván két és fél egészestés mozifilm férne el.
A JVC is előrukkolt 3D-s kamerával, a GS-TD1 a gyártó első ilyen modellje. Az előbb bemutatott típushoz hasonlóan ebben is mindenből kétszer annyi van, hiszen az emberi agy is két különböző kép alapján rakja össze a térhatást. A GS-TD1 felvételeit bármilyen 3D-s tévén megnézhetjük, sőt Blu-ray lemezre vagy DVD-re is kiírhatjuk a videóinkat, hogy utána egy térbeli megjelenítésre képes lejátszón nézzük vissza őket. A kamerában két darab 3,32 megapixeles CMOS érzékelő kapott helyet, a 3D-s felvétel ez esetben is 1920×1080 pixel felbontású lehet. Háromféle felvételi mód, valamint temérdek működési és archiválási beállítás áll a rendelkezésünkre. A gépben F1.2 JVC 3D Twin HD GT lencsék találhatók, ezek a gyártók szerint kivételes kontrasztot ígérnek még rossz fénykörülmények között is. Itt is 64 GB beépített memóriát kapunk, ez SDXC memóriakártyával növelhető igény szerint. 5x optikai zoomra számíthatnak a vásárlók, a stabilizálásról az Optical Axis Automatic Stabilization System gondoskodik. Az érintőkijelző szintén 3,5 hüvelykes, a 3D-s tartalmak visszanézéséhez ez esetben sincs szükség különleges szemüvegre.
Az utolsó bemutatandó kamerát a Panasonic szállítja: a HDC-Z10000-t nem igazán említhetjük egy lapon a fenti modellekkel, árat ezért nem is írunk – összehasonlításként legyen elég annyi, hogy ez a készülék nagyságrendileg háromszor annyiba kerül, mint az előző gépek. A kamera természetesen a 2D-s fotóktól kezdve a 3D-s full HD videókig mindent el tud készíteni, az árkülönbséget részben a képminőség indokolja. Nem újdonság: itt is mindenből kettő van, ráadásul itt is kapunk kihajtható LCD-kijelzőt, ami szintén 3D-s és amihez szintén nem szükséges speciális szemüveg viselése – ez utóbbi 3,5 hüvelykes, és 1,152 millió képpont megjelenítésére képes. Két darab 3MOS érzékelője 6,57 megapixeles felbontást tud, a színek élethűek és részletesek, a kép végig éles marad. A feldolgozásról a Crystal Engine Pro II processzor gondoskodik, az új F1.5 lencsék pedig kiváló kontrasztot és zajmentes minőséget ígérnek rossz fénykörülmények között is. 3D mellett 10x optikai zoommal számolhatunk, 2D-s felvételnél pedig már 12x közelítést kapunk. A HDC-Z10000 erőssége továbbá, hogy sokkal részletesebb beállítási lehetőségeket és több támogatott formátumot tartogat a vásárlói számára.