A Netgear legújabb routerét még a januári CES 2011 falai között mutatták be, s bár sokat nem zengett róla a sajtó, igazából, nincs is miért: lássuk be, az útválasztók annyira még nem érdekesek, hogy jóval a megjelenésük előtt ódákat zengjünk róla. A WNDR4000 viszont már kapható, így nekünk is érdemes néhány szót szólni róla, és elöljáróban már most elmondjuk, hogy a WNDR3700 RangeMax utódja remekül sikerült, méltó ellenfele lehet a Cisco Linksys E4200-nak is.
A N750 néven is emlegetett router viszonylag olcsónak mondható, irodába és otthonra egyaránt ajánlható. A kialakítását nem érheti panasz: a téglalapforma elegáns megjelenést kölcsönöz az eszköznek, nincs túlcsicsázva a WNDR4000, ugyanakkor a fényes borítása miatt kissé vonzza az ujjlenyomatokat, ami révén idővel nem lesz túl esztétikus darab. Vízszintesen és függőlegesen egyaránt használható (ez utóbbihoz külön talpat kapunk), illetve a falra is felakaszthatjuk. Elől színváltós LED-ek tájékoztatnak a kapcsolatok állapotáról, legyen az vezetékes vagy vezeték nélküli.
A gépen egy darab WAN-port található, itt csatlakozhatunk az internetforráshoz, illetve találunk még négy darab gigabites Ethernet-csatlakozót is. A bekapcsológomb mellett egy USB-aljzat húzódik meg: ide külső merevlemezt csatlakoztathatunk (az NTFS és a FAT32 fájlrendszerek egyaránt támogatottak), és akkor a router hálózati tároló funkcióihoz is hozzáférhetünk. A Netgear saját, Genie nevű szoftverét használhatjuk a telepítéshez: szerencsére a program használata egyszerű, gyors, nem kell hozzá tíz perc, és már létre is hozhatjuk a saját hálózatunkat.
A WNDR4000 kétsávos router, ezek közül az egyik 5 Ghz – itt 450 Mbps az átviteli sebesség -, a másik 2,4 Ghz mellett működik, ráadásul a kettő egyszerre is tud működni. A routerhez akármennyi eszköz csatlakoztatható így, de mindkét frekvencián vendéghálózatot is létrehozhatunk: ennek az a lényege, hogy ezek teljesen el vannak szeparálva a saját fájljainktól, így bárkit beereszthetünk rá. A router képes médiatartalmak továbbítására is (DLNA-képes eszközökre van szükség hozzá), FTP- és HTTP-szerverként is használhatjuk. A Traffic Meter funkció még mindenképpen említésre méltó lehetőség: ezzel szabadon szabályozhatjuk, hogy bizonyos mennyiségű adatforgalom vagy idő után, a router korlátozza vagy lekapcsolja az internetet. Fő a takarékosság!
Netgear WNDR4000 router árak, ajánlatok