Aki járatos valamennyire a számítógépes alkatrészek terén, bizonyára találkozott már a solid-state drive-okkal, azaz az SSD-kel: ezek az adattárolók számtalan előnyt tudnak felmutatni a hagyományos merevlemezekkel szemben, igaz, ennek egyelőre meg is kérik az árát a gyártók. Az SSD-kben ugyanis nincsenek forgó lemezek vagy mozgatható író-olvasófejek, sőt úgy egyáltalán minden mozgó alkatrész hiányzik belőlük; ezek az adattárolók nem-felejtő, NAND-alapú memóriát használnak az adatok megőrzésére, ebből kifolyólag kevésbé érzékenyek a külső hatásokra (például rázkódásokra), csendesek, keveset fogyasztanak, ráadásul gyorsabbak is. A technológia újnak mondható, ennek is köszönhető, hogy a gigabájtonkénti fajlagos ár jóval magasabb, mint a HDD-k esetében, tehát azonos áron csak kisebb adattárolóhoz juthatunk hozzá. Az SSD-kkel történő megismerkedés viszont mindenképpen javallott, beszerzésük megfontolandó, akár úgy is, hogy az operációs rendszerünk a gyorsabb futtatása érdekében az SSD-re kerül, míg minden más adatunk egy hagyományos lemezen landol, mert ott több a hely. Mutatunk most három választási lehetőséget!
Első termékünk a Kingstontól érkezik, az SSDNow V100 a gyártó szerint elképesztő teljesítménynövekedést ígér, ami a rendszer felállásának idején és az alkalmazások töltési idején is meglátszik, miközben elkerülhetők a merevlemez hibáinak betudható fagyások és összeomlások. A Kingston üzletembereknek és kisebb vállalatoknak ajánlja az SSD-t, állítása szerint elsősorban azért, mert így viszonylag olcsón juthatunk nagyobb sebességhez, de olyan magánszemélyek is a célcsoportban vannak, akik sokat utaznak, ebből kifolyólag számukra elsődleges fontosságú a szívósság. A 2,5 hüvelykes eszköz 69,85 x 100 x 9,5 milliméter nagyságú, behelyezése egyszerű, SATA 2-n csatlakozik, ráadásul a mellékelt „klónozó” programmal könnyedén átmásolhatunk rá minden fontos adatot. A V100-as 77 grammot nyom a mérlegen, a legrosszabb esetben pedig 85 Celsius fokra melegedik fel. Több méretben kapható, a legkisebb változat 32 GB-os, a legnagyobb pedig 256 GB-os – az itt kiemelt darab írási sebessége 230 MB másodpercenként, olvasás esetében ez 250 MB-ra növekszik. A V100 fogyasztása aktív állapotban 6,4 watt.
A második modell a SanDisk Ultra, ez azon SSD-k közé tartozik, ami SATA 2-n csatlakozik a rendszerhez, így nem kevesebb, mint 3 gigabites átviteli sebességet ígér. A 2,5 hüvelykes darab szintén több változatban érhető el, kapható belőle 60 GB-os, 120 GB-os és 240 GB-os modell is, s bár alapvetően drágább, mint társai (sőt, az Ultráért még egy-két SATA 3-as típusnál is többet kérnek), viszont így is kiváló választás lehet a mostani merevlemez kiváltására. Ha a méretet nézzük, abszolút jó vételnek tűnik az Ultra, és bár a gyártó másodpercenkénti 280 MB-os olvasási és 270 MB-os írási sebességet ígér, ellenben ez a teljesítményen nem igazán érződik az első, független beszámolók szerint – főleg ugye ami a SATA 2-es kategóriát jelenti. Kialakítása szokványosnak mondható, alumíniumváza 9,5 milliméter vastag – igaz, egy SSD-nél ez az utolsó szempont, amit figyelembe veszünk vásárláskor.
A Samsung 830-as sorozata az egyik legjobb modell mostanság, ráadásul viszonylag friss darabbal van dolgunk. Meg sem kell említenünk: ez az adattároló is a 2,5 hüvelykes kialakítást követi, viszont mindössze 7 milliméter vastag és alig 61 grammot nyom a mérlegen, ami beszereléskor kevesebb bosszúságot okozhat. Szintén nem újdonság, hogy ez a típus is több kiszerelésben érhető el: ez esetben 64 GB az alsó, és 512 GB a felső határ. A 830-as SATA 3-on keresztül 6 gigabites adatátviteli sebességet ígér, ez másodpercenként 520 MB-os olvasási és 320 MB-os írási sebességben nyilvánul meg, ami jócskán nagyobb teljesítményt jelent, mint a fentebb bemutatott lemezeknél. Érdekesség, hogy míg a Kingston és a SanDisk 1 millió órát vállalt megbízhatóság terén, a Samsung ez esetben is rájuk ígért a maga 1,5 millió órájával. Persze mindennek ára van: a Samsung 830 a felhozatal legdrágább modellje.