Nem, tényleg megígérjük, hogy nem fordulunk át teljesen billentyűzet-blogba, bár elvetemült klaviatúrákról – mint arról egy kedves formatervező ismerősőm kis gyűjtését átfutva nemrég meggyőződhettem – tényleg a végtelenségig lehetne cikkezni. De amikor egy álom megvalósul, arról muszáj tudósítani.
Már vagy egy éve is volt már, amikor a technológiai ipar felfedezte és megszámlálhatatlan mennyiségű írásban csodálta és méltatta az orosz Art Lebedev stúdió Optimus koncepció-billentyűzetét – gyakorlatilag nem volt ilyesmivel foglalkozó oldal, ahol legalább egy-egy kép erejéig ne említették volna. Az alapöltet zseniálisan egyszerű: ha egyszer az egyes alkalmazásokban mást és mást csinál egy-egy gomb, miért ne jelenítenénk meg ezt a funkciót rajta? Nem kell hozzá más, csak a mostanra viszonylag olcsóvá vált lapos kijelzőtechnológiát beépíteni egy billentyűzet gombjaiba.
Aztán persze lecsengett a hype, és mindenki úgy gondolta, hogy ez megint csak egy a dizájnstúdiók által ontott temérdek ötlet közül, amik pár összephotoshoppolt képen túl tovább nem jutnak. De nem így lett az azóta Optimus Maximus-szá keresztelt billentyűzettel: a fejlesztés folyamatát a tervezők blogján végig lehetett követni, és május 20-tól el lehet kezdeni sorbanállni és leadni a rendeléseket az első párszáz példányra. Amit tényleg legyártottak. Egy billentyűzetre, amin csodálatosan lehet
…photoshoppolni…
…quake-ezni…
…vagy egyszerűen csak zseniálisan néz ki.
Persze mindez cirka $1500-ért, avagy kb. 300 ezer forintért. Gyakorlati haszna számítógéppel ismerkedő milliárdosoktól eltekintve szinte semmi, de erős helyet foglal el a legzseniálisabb megvalósult dizájnötletek rövid listájában.
Az Olcsóbbaton: